indios.cz
  Logo InDios Svět historických stanů InDios historické stany
Rychlé vyhledávání
Doporučit stránkuDoporučit stránku

Barvy a pomalování

Pokud se rozhodnete vaše týpí pomalovat, neměli byste pouštět ze zřetele několik základních skutečností. Indiáni byli a jsou rození umělci a všechny předměty denní potřeby byly krásně ozdobeny a pomalovány. Přesto má každý sebemenší ornament svůj symbolický význam. To platí i pro týpí.

 

Spodní část týpí představuje Zemi, ze které vše vzešlo a do které se vše navrátí. Tato část byla proto často obkroužena tmavým pruhem. To je také praktické, protože právě zde se týpí nejvíce špiní. Horní část představuje Nebe, Velkého ducha, který je společný všem bytostem na Zemi a k němuž směřují všechny duše. Tyče představují cesty vedoucí od pozemského k duchovnímu. Kouř jako medium nese naše přání a modlitby do říše duchů. Vše co se nachází mezi nebem a zemí symbolizuje náš život. Malby, které se nalézají na stanové plachtě tak představují důležité události v životě majitele týpí - nejčastěji představují jména či hrdinské činy.

Všechny naše týpí nabízíme v základní nabídce v přírodní barvě, tedy v barvě látky, ze které se týpí šijí v posledních sto letech. Výhodou přírodní barvy je, že je v týpí přes den příjemné světlo.

Kromě toho nabízíme také týpí z barvených látek (pouze 300 g/m²).

0: režná

1: cihlová (+15%)
2: vínová (+15%)
3: červená
4: modrá
5: žlutá
6: tyrkysová
7: světle zelená
8: tmavě zelená
9: černá
10: béžová
11: oranžová
12: bílá
13: hnědá
15: šedá
16: světle šedá
   

 


 

Podle experta na život prérijních indiánů R. Laubina existovaly také týpí z barvených látek, ale pouze vzácně. Indiáni měli velmi rádi pestré barvy, barevné látky však neměli k dispozici. Podle našeho názoru se do přírody stejně nejvíce hodí přírodní režná barva.

 

Fotogalerie