indios.cz
  Logo InDios Svět historických stanů InDios historické stany
Rychlé vyhledávání
Doporučit stránkuDoporučit stránku

Týpí vesnice

"Nejen pro skauty"

 

Týpí vesnice jako letní tábor

Týpí je perfektní doplněk pro každý klasický letní tábor, kde může sloužit jako dokonalé shromaždiště (pro tento účel doporučujeme velikost Ø7m až Ø9m). Není vůbec na škodu, když týpí stojí poněkud stranou tábora, aby se dosáhlo té správné atmosféry.

Nejkrásnější je samozřejmě pohled na tábor, který sestává výhradně z týpí. Tady se fantazii nekladou žádné meze. Pakliže si v takovém táboře ještě zahrajete některou z mnoha indiánských her (jako laccrose), užijete si skutečně stylových prázdnin či dovolené.

Osazenstvo takového tábora - kmen - může být rozděleno do skupin po šesti až sedmi osobách. Tyto skupiny pak bydlí společně v jednom týpí (optimální je týpí o průměru - a tedy i výšce - 5-6m) a tvoří naprosto samostatnou jednotku (eventuelně může i společně vařit). Společný život v týpí vytváří pocit sounáležitosti, vede k respektu a toleranci.

 

Při volbě místa pro tábor bychom měli dbát na to, aby v blízkosti byla pitná voda a dostatek suchého palivového dřeva. Když máte příležitost udělat si ve stanu oheň, užijete si táborových dní i ve špatném počasí.

Stany v "indiánském táboře" mohou být uspořádány buď do kruhu, nebo v řadách, stejně jako nepravidelně. Vždy je však třeba mít na mysli, že mezi stany musí být dostatečný prostor pro správnou manipulaci s kouřovými chlopněmi.

!!!POZOR!!! Týpí by měla vždy stát vchodem k východu. Tak nelépe odolají častým západním větrům. Kromě toho bylo a je vycházející slunce vnímáno prakticky všemi přírodními národy jako dárce života.

 

Fotogalerie